Top

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

czy depilacja laserowa jest bezpieczna

Depilacja laserowa to dzisiaj jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Pozwala on szybko, sprawnie i trwale pozbyć się owłosienia. Jednak temat bezpieczeństwa depilacji laserowej prowokuje wiele dyskusji. Poniżej ostatecznie wyjaśniamy, czy depilacja laserowa jest rakotwórcza oraz czy stanowi jakiekolwiek inne zagrożenie dla zdrowia.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to nieinwazyjna metoda usuwania zbędnego owłosienia – na stałe lub na bardzo długi czas. Zabieg wykonuje się z użyciem lasera emitującego wiązkę oddziałującą na melaninę – barwnik znajdujący się w mieszku włosowym. Wiązka lasera powoduje degradację cząstek melaniny, a w efekcie również mieszka, co ostatecznie wywołuje wypadnięcie włosa. Melanina jest obecna we włosach każdego człowieka, jednak im są one ciemniejsze, tym jej więcej. Dzisiaj depilację laserową stosuje się na wszystkich obszarach ciała, w tym na twarzy i w okolicach bikini.

Depilacja laserowa to zabieg, który powoduje małe dolegliwości bólowe, a pacjentka może wrócić do codziennych aktywności od razu po zabiegu.

czy usuwanie włosów laserem jest bezpieczne
Zabieg depilacji laserowej należy przeprowadzać w renomowanym gabinecie kosmetologicznym. To gwarancja bezpieczeństwa i wysokiej jakości usług.

Bezpieczeństwo depilacji laserowej – w specjalistycznym gabinecie nic Ci nie grozi

Przez lata narosło wiele mitów na temat omawianego zabiegu. Czy depilacja laserowa jest bezpieczna, czy jest rakotwórcza? A może powoduje choroby skóry? Tego typu pytań pojawiało się wiele. Kwestią rzekomej rakotwórczości depilacji laserowej zajmujemy się w dalszej części tekstu. A co z podrażnieniami skóry i innymi potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami? Nie wykazano, aby u osób zdrowych laser wywoływał jakiekolwiek problemy zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:

  • choroby skóry – opryszczka, bielactwo, świąd
  • świeża opalenizna,
  • uszkodzenie mechaniczne skóry oraz infekcje bakteryjne, wirusowe
  • ciąża i karmienie piersią
  • zażywanie niektórych leków oraz suplementów
  • choroba nowotworowa.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek przeciwwskazania nie należy przeprowadzać depilacji laserowej. W takim przypadku bowiem rzeczywiście zabieg mógłby stanowić pewne niebezpieczeństwo. Między innymi ze względu na konieczność identyfikacji przeciwwskazań, ale również dla poprawnego przeprowadzenia zabiegu pod kątem skuteczności, konieczne jest poddanie się zabiegowi w specjalistycznym gabinecie. Nie zalecamy wykonywania zabiegów samodzielnie czy też w gabinetach amatorskich.

Przeczytaj też –> Na ile wystarcza depilacja laserowa

Czy depilacja laserowa jest rakotwórcza – obalenie mitu

Jednym z przeciwwskazań do wykonywania zabiegu jest choroba nowotworowa. Prawdopodobnie dlatego niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy depilacja laserowa jest rakotwórcza. Warto wyjaśnić tę kwestię. Istnieje pewne ryzyko, że wiązka lasera pobudzi komórki nowotworowe do wzrostu. Właśnie dlatego choroba nowotworowa stanowi przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. Jednak według wszelkich doniesień ekspertów wykonywanie depilacji laserowej u osób zdrowych jest bezpieczne i nie zwiększa ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej.

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że depilacja laserowa jest zabiegiem w pełni bezpiecznym dla zdrowia. Nie powoduje raka ani chorób skóry. Jednak warunkiem bezpieczeństwa jest przeprowadzanie zabiegu przez specjalistę, jedynie u osób bez przeciwwskazań.

Jesteśmy dostępni w Social Media.