Top

Przełamując wstyd, czyli o nadmiernym owłosieniu.

Nadmierne owłosienie u kobiet to temat trudny i bardzo intymny. Wiem coś o tym, bo to również mój problem. Wszystko zaczęło się w okolicach siedemnastych urodzin. Ciemne, mało estetyczne włoski pojawiły się na brodzie i szyi. Dla nastoletniej dziewczyny to wielka trauma i kompleks, o którym nie chce opowiadać nikomu. Doskonale rozumiem panie ukrywające ciemne włoski przez bliskimi, koleżankami, a nawet partnerami.

Jednak, by pozbyć się problemu trzeba przełamać wstyd. I bardzo szybko okazuje się, ze problem pojawiania się nadmiernego owłosienie dotyczy naprawdę wielu kobiet; zwłaszcza tych ciemnowłosych, o jasnej karnacji.

Pierwszy etap „walki” z włoskami to wizyta u endokrynologa, który przeprowadzi badania hormonalne. Jeśli nasze nadmierne owłosienie spowodowane jest podwyższonym poziomem hormonów męskich, wówczas nosi nazwę hirsutyzm. Endokrynolog zaleca wówczas kurację hormonalną, którą dodatkowo wspieramy laserową depilacją. Męskie włoski (twarz, plecy, piersi, brzuch) mogą pojawić się również po ciąży, przy problemach z tarczycą czy jajnikami.

Zdarza się również i tak, co było moim przypadkiem, że hormony są w normie, więc terapia farmakologiczna nie jest wskazana. To po prostu „taka uroda”. To spory problem dla młodej kobiety.

Usuwanie włosków

Usuwanie włosków mechanicznie; za pomocą pęsety, maszynki czy wosku jest mało przyjemne. I niestety sprawia, że w wielu sytuacjach czujemy się mało komfortowo. Spontaniczny wyjazd, wakacje pod namiotem, a nawet impreza u znajomych może być  powodem do wstydu. Bo włoski odrastają prędko, i bywają widoczne nawet po kilku godzinach od depilacji.

Dzisiaj mam szczęście bo po moim problemie zostało zaledwie kilka włosków. Ale nie było łatwo, bo na przestrzeni dziesięciu lat próbowałam wielokrotnie depilacji laserowej. Niestety, bezskutecznie. Włoski się pojawiały, mimo przestrzegania zaleceń i sprawdzania na bieżąco hormonów. Okazało się, że problem można rozwiązać tylko wtedy, gdy wybierzemy właściwy laser. W moim przypadku okazało się, że ponad półroczna terapia Light Sheer sprawiał, że włoski przestały być moim kompleksem.

Nadmierne owłosienie u kobiet

Mogę jechać na parodniowy festiwal, przestałam myśleć o tym, czy widać mój „zarost”, nie używam mono kryjących podkładów, by zatuszować ewentualne ślady wyrywania włosków. Nie potrzebuję tego, bo terapia działa.

Każda z pań borykających się z problemem nadmiernego owłosienia musi mieć świadomość, że jest „nas” naprawdę wiele. Baczki, wąsik, mocne owłosienie na rękach to nie powód do wstydu. Dobrze dopasowana laseroterapia, przestrzeganie zaleceń kosmetologów sprawi, że w kilka miesięcy możemy pozbyć się naszych kompleksów.


Potwierdzam własnym doświadczeniem!


Jesteśmy dostępni w Social Media.