Top

Czy istnieje bezpieczne opalanie?

Czy opalanie jest bezpieczne? Powiedzmy to sobie wprost – być może opalona, brązowa skóra wygląda pięknie i zdrowo, ale samo opalanie już takie nie jest. Niestety, nie ma czegoś takiego jak bezpieczny sposób opalania skóry na słońcu, lub co gorsza w solarium. Jeśli decydujemy się na ekspozycję słoneczną, to jednocześnie narażamy naszą skórę na wiele zagrożeń.


Jedyny mądry sposób na opalanie, to robienie wszystkiego, by mniej sobie szkodzić.Dlaczego opalanie nie jest zdrowe?


  • szkodliwe promieniowanie podnosi ryzyko pojawienia się nowotworów skóry
  • niestety, może dochodzić do pojawiania się przebarwień, plam posłonocznych, blizn
  • skóra jest mocno podrażniona, odwodniona
  • znacznie szybciej się starzeje, jest wiotka i delikatna, pojawiają się zmarszczki
  • mogą występować na niej znamiona
  • wzmaga pojawianie się trądziku oraz może sprawiać, że skóra naczynkowa będzie narażona na uszkodzenia

I choć wylegiwanie się na plaży, to dla wielu osób frajda, to jednak warto robić to z głową. Zamiast w pełnym słońcu – jednak pod parasolem lub zacienionym miejscu. Tam również dochodzą promienie słoneczne.

Koniecznie trzeba smarować całe ciało, wraz z twarzą, wysokimi filtrami słonecznymi. Ponawiać proces po każdej kąpieli, bo nawet jeśli filtr jest wodoodporny, to jego działanie zmniejsza się po pływaniu. Filtry powinny być wysokie – SPF 50!

Na głowie nośmy kapelusz lub chustę, osłaniajmy przypieczone ciało i pijmy dużo napojów; najlepiej chłodnej wody.

Ale, by nie być aż tak dużymi pesymistami, przychodzimy z najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli brązowa, wakacyjna opalenizna jest dla kogoś synonimem piękna. Warto wybrać idealny krem samoopalający lub opalanie natryskowe. To najmniej inwazyjne metody na uzyskanie przybrązowionej skórki.

Opaleniznę, a także i odcień naszej karnacji, wzmocni również karoten, który w ogromnej ilości zawarty jest w marchewkach. Regularne i długotrwałe picie soku z marchewki (najlepiej samodzielnie wyciskanego) sprawi, ze nasza skóra będzie miała zdrowy, lekko brązowy kolor.

Jesteśmy dostępni w Social Media.